THE 5-SECOND TRICK FOR ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

The 5-Second Trick For rozwarstwienie siatkówki

The 5-Second Trick For rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

Odklejenie się siatkówki, a właściwie jej odwarstwienie lub rozwarstwienie, to proces polegający na odłączaniu się większości warstw tej struktury od nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyniówki.

Przyczyna odwarstwienia siatkówki może obejmować także trakcyjny rodzaj, w którego trakcie powstają błony lub pasma włókniste w ciele szklistym. Kurczą się one, równocześnie pociągając siatkówkę. Takie zjawisko zachodzi u pacjentów z rozwijającą się retinopatią cukrzycową, z ciałem obcym w oku oraz w retinopatii wcześniaków.

Jedynie część siatkówki wyścielająca naczyniówkę jest światłoczuła. Ta wyścielająca ciało rzęskowe i tęczówkę zwana jest częścią ślepą, gdyż jest niewrażliwa na bodźce świetlne.

Warto pamiętać, że w większości przypadków rozwarstwienie siatkówki dotyka osób pomiędzy forty. a 70. rokiem życia, czyli w okresie, gdy następuje fizjologiczne kurczenie się ciała szklistego w gałce ocznej.

Siatkówka pozbawiona tlenu i innych substancji dostarczanych z krwią nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego odwarstwienie siatkówki wymaga szybkiego leczenia, gdyż razem z czasem trwania wzrasta ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku.

W większości przypadków tak. Wszystko zależy od tego jaka część siatkówki i w jakim miejscu uległa odwarstwieniu oraz od czasu jego trwania. Odwarstwienie, które objęło centralną część siatkówki wiąże się z gorszym rokowaniem co do odzyskania prawidłowego wzroku.

Ponadto nawet pomimo udanej operacji, może po niej nastąpić nawrót odwarstwienia, dlatego należy stale kontrolować kondycję oczu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie! Więcej z kategorii Okulistyka

Obecnie nie ma możliwości leczenia zmian w plamce związanych z rozwarstwieniem siatkówki. W przypadku powiększania się obszaru obwodowego rozwarstwienia można wykonać zabieg laserowy w siatkówce w celu zahamowania progresji zmian.

Powód do niepokoju powinny stanowić błyski pojawiające się przed oczami w ciągu dnia i w nocy. Objawem są także przesuwające się nieustannie w polu widzenia „czarne muszki” oraz zaburzenia widzenia. W takim przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z okulistą.

Operacja siatkówki w ninety% pomaga ponownie „przycisnąć” siatkówkę. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze wiąże się to z poprawą widzenia. Jeśli doszło do odwarstwienia, mogły nastąpić nieodwracalne zmiany w fotoreceptorach, co często skutkuje pogorszeniem się wzroku.

Zwykle występuje u pacjentów z krótkowzrocznością, bezsoczewkowością, w retinopatii wcześniaków, zapaleniach struktur oka. Odklejenie siatkówki oka występuje także na skutek urazów i u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Odgrywa także rolę profilaktyczną w powstawaniu nowych zmian. here W przypadku odwarstwienia się trakcyjnego stosuje się natomiast witrektomię. Opiera się na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego razem z błonami. Następnie gałka oczna jest wypełniana specjalną substancją.

Operacja wady wzroku – przebieg krok po kroku Skala wady wzroku – jak wygląda? Objawy odklejenia się siatkówki

Report this page